Iztēlojoties kāzu svinības, viena no ainām, kas noteikti uzplaukst prātā, ir greznas, saskaņotas kāzu dekorācijas. Vai tie ir ziedi un sveces uz galdiem, maģsikas laternas pie griestiem vai dabas veltēm dekorēti vārti, skaidrs ir viens – katrai detaļai ir nozīmē. Vai esat izvēlējušies savu kāzu noformējumu? Uzziniet, kā dažādi dekori, tradīcijas un jūsu iztēle padarīs jūsu kāzu dekorācijas neatkārtojamas!
Pieskaņojieties vietai un apstākļiem
Pirms ķerties klāt pie katras mazās interjera detaļas plānošanas, ir jāiztēlojas svinību koptēls.
Pievērsiet uzmanību:
- kāzu vietai;
- kāzu sezonai;
- šī brīža tendencēm;
- jūsu abu gaumei.
Vasaras sezonā var brīvi spēlēties ar ziediem un dabas elementiem, izmantot gaisīgākus un lielākus dekorus, bet rudens vai ziemas sezonai būs raksturīgāki gaismas avoti, košākas krāsas un greznākas telpas. Lai arī par dekorācijām visbiežāk vairāk norūpējas līgava, apspriedieties kopā ar partneri un vedējiem, lai uzburtu lielisku kopējo ainu. Tāpat arī būs nepieciešams vienoties, vai vēlaties kāzas tautiskākā, konservatīvākā vai brīvākā stilā.
Pieturoties pie tradīcijām
Šodien katrs pāris izvēlas, cik lielā mērā vēlas sekot tradīcijām. Kāzas kļūst arvien dažādākas un modernākas, taču tendence ievērot kāzas tautiskā stilā vai būt tuvāk dabai šobrīd ir ļoti aktuāla.
Par to liek manīt arī noteiktas kāzu dekorācijas, piemēram:
- latvju raksti un zīmes;
- dabas elementi;
- koka trauki.
Tomēr pastāv arī klasiskas kāzu dekorēšanas iezīmes, kas pazīstamas gandrīz visur pasaulē. Parasti tās izpaužas galda etiķetē, kad viesi nonāk pie labi pazīstamā svinību galda. Kas jāievēro, piemeklējot telpu dekorus?
Kāzu telpu dekorēšana
Klasiski viens no galvenajiem svinību elementiem ir zāle, kurā norisināsies mielasts, dejas un citas aktivitātes. Kad esat apskatījuši telpas, kurās norisināsies viesības, noteikti ievērosiet, ka būs jānoformē:
- prezidijs (skatuve jeb galvenais galds, pie kura sēž jaunais pāris);
- viesu galdi;
- krēsli (visbiežāk ar pārvalkiem un lentām);
- foto zona (ja tāda ir paredzēta);
- sienas, griesti, ieeja un citas brīvās zonas.
Protams, ir iespējams galdus izkārtot arī pamīšus un kombinēt pēc sirds patikas. Galda noformēšanā kāzu medijs LĪGAVĀM iesaka vērsties pie profesionāliem kāzu dekorētājiem. Par telpu noformējumu varat konsultēties un saskaņot to ar viesu nama īpašniekiem. Izplatītas tendences ir:
- gaišas krāsas;
- gaismekļi;
- dažādu krāsu akcenti galda piederumos;
- baloni, karodziņi un iekarināmās lentas.
Lai arī zāle ir galvenā svinību vieta, neaizmirstiet par citiem pieturas punktiem un zonām visas dienas garumā!
Vārtu rotāšana
Viena no tradīcijām pēc kāzu ceremonijas ir vārti, kuriem jaunais pāris iziet cauri. Šie vārti ir īpaši kāzu dekori, kurus var noformēt attiecīgajās tematikās:
- bērnības;
- jaunības;
- ģimenes.
Vārti visbiežāk ir veidoti no zaļumiem un ziediem, taču varat tos papildināt, pievienojot attiecīgus simbolus. Pušķošana agrāk tika uzskatīta par maģisku darbību, kurai piemita labuma vairošana. Ja līgavas stihija ir ziedi, tad izpaudieties floristikas brīnumos! Piemēram, rotājot tērpu un telpas ar mirtes zariņu, kas ir ne tikai senlatviešu simbols, bet plaša tradīcija arī Senajā Grieķijā, kur tas simbolizē tīrību un šķīstību. Jo radošāki būs vārti, jo lieliskākiem foto-pieturu mirkļiem tie kalpos!
Mičošana mūsdienīgā gaumē
Viena no izplatītākajām latviešu kāzu tradīcijām ir mičošana, kad pāri ieved sievas un vīra kārtā.Visbiežāk mičošana notiek citā telpā vai brīvā dabā, tāpēc jāpārdomā arī šis stūrītis. Tā kā mičošanas laikā jau ir satumsis, dekorēšanai var izvēlēties lapeni vai terasi, kas apgaismota ar lāpām vai svecēm. Ja mičošana notiek iekštelpās, nopietni jāpadomā par spēcīgu apgaismojumu. Iespējams varat izmantot īpaša dizaina lampiņas vai nomāt citu inventāru, kas radīs vienreizēju noskaņu.
Alternatīvi risinājumi
Mūsdienās arvien vairāk pāru izvēlas savu kāzu ceremoniju pavadīt nevis baznīcā, bet brīvā dabā. Atcerieties, ka daba pati par sevi ir dekorācija, tāpēc pārdomāti akcenti izcels tās skaistumu un radīs romantisku noskaņu. Akcentiem varat izmantot kultūrā iemantotās krāsu noskaņas:
- zaļš un sarkans – Laimas tēls;
- zaļš un dzeltens – Saules pilnība;
- zilais – neizsīkstošais ūdens un debess.
Kultūru saplūšana
Mūsdienās, kad pasaule paliek daudz pieejamāka, ir interesanti aizgūt kaut ko no citu tautu tradīcijām. Īpaši, ja, piemēram, kāzās gaidāma internacionāla publika vai jūs vieno kāds īpašs ceļojums vai valsts. Vienmēr par rozīnīti var kļūt, piemēram:
- indiešu greznie lakati un pāra apkaisīšana ar ziediem;
- spāņu ugunīgi oranžā krāsu gamma galda dekorēšanai;
- Ķīnas sarkanais tonis kā efektīvs laimes un bagātības simbols un laternu palaišana mičošanās laikā;
- japāņu origami locījumu dekorācijas, kas iekarinātas zālē.
Krāsu palete ir viena, taču to spēks un simbolika var būt ļoti dažāda!
Kāzu mašīnas dekorēšana
Kad par telpām padomāts, neaizmirstiet, ka mūsdienu līgava vairs netiek vesta ar zirgu (taču arī tas ir variants). Nāksies padomāt par izpušķotu mašīnu, kuras dekorāciju stils visbiežāk pieskaņots līgavas pušķim.
Izplatītākā ir mašīnas dekorēšana ar:
- ziedu kompozīcijām;
- lentām;
- sirds formas dekoriem;
- pāra iniciāļiem.
Atliek vien paturēt prātā, ka kāzu mašīnas dekorēšana jāveic īpaši piesardzīgi, lai nebojātu tās virsmu.
Iedvesmojieties un rīkojieties!
Šodien ideju griesti ir jūsu fantāzija, un organizējot kāzas brīvā dabā var iztikt arī bez tiem! Kāzu medijs LĪGAVĀM novēl iedvesmoties no radošiem risinājumiem un atrast kāzu dekorācijas jūsu gaumei!